Poniższe informacje mają na celu przybliżenie podstawowych zasad użytkowania i pielęgnacji soczewek kontaktowych, co pomoże zapewnić bezpieczeństwo i komfort ich noszenia. Dowiedz się, jak należy zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe, w jaki sposób je pielęgnować oraz poznaj znaczenie przestrzegania schematu systematycznej wymiany soczewek.

Jak dbać o soczewki kontaktowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Po użyciu jednorazowe soczewki należy wyrzucić, nie trzeba ich czyścić i nie należy dalej przechowywać.

O soczewki noszone dłużej niż przez jeden dzień także łatwo jest dbać. Wystarczy przestrzegać zaleceń specjalisty dotyczących codziennej pielęgnacji. 

Czyszczenie i Dezynfekcja:

  • Umieść soczewkę na dłoni, nanieś kilka kropli płynu wielofunkcyjnego do pielęgnacji soczewek np. Biotrue i pocieraj ruchami kolistymi po obu jej stronach przez 20 sekund. Takie postępowanie gwarantuje pozbycie się zanieczyszczeń i osadów z soczewki. Następnie opłucz soczewkę płynem np. Biotrue. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta płynu lub zaleceniami specjalisty. Jeśli specjalista uzna to za niezbędne, może zalecić dodatkowe metody pielęgnacji soczewek.
  • Soczewki należy umieścić w czystym pojemniku do przechowywania soczewek.
  • Pojemnik należy napełnić świeżą porcją płynu wielofunkcyjnego np. Biotrue.
  • Soczewki należy moczyć przez co najmniej cztery godziny.

Po tym czasie soczewki są gotowe do ponownego użycia.

Przechowywanie:

  • Nigdy nie wolno wykorzystywać ponownie użytego wcześniej płynu
  • Pojemnik na soczewki należy wymieniać co miesiąc

Schemat systematycznej wymiany
Soczewki przeznaczone są do noszenia przez określony czas. Zależnie od indywidualnych potrzeb danej osoby specjalista może zalecić soczewki przeznaczone do codziennej wymiany, soczewki przeznaczone do noszenia codziennie przez dwa tygodnie lub soczewki przeznaczone do noszenia codziennie przez miesiąc.

W każdym przypadku niezwykle  ważne jest przestrzeganie ustalonego przez specjalistę schematu wymiany soczewek. Specjalista określi okres użytkowania soczewek do czasu ich wymiany. Stosowanie się do otrzymanych zaleceń jest ważne nie tylko ze względu na komfort użytkowania soczewek, ale również celem uniknięcia komplikacji zdrowotnych. Koniecznie więc należy ich przestrzegać.

Ile czasu może zająć przyzwyczajenie się do soczewek?

Zależnie od osoby, może to trwać od jednego dnia do kilku tygodni.

Czy mogę używać lakieru do włosów kiedy noszę soczewki?

Nosząc soczewki i chcąc zastosować produkty w aerozolu, takie jak lakier do włosów, należy zamknąć oczy w momencie rozpylania i nie otwierać aż do opadnięcia cząstek aerozolu.

Czy mogę robić makijaż kiedy noszę soczewki?

Tak, Tak nosząc soczewki można wykonywać makijaż, ale zawsze po nałożeniu soczewek, a zmywać po ich zdjęciu. Należy unikać używania tuszu wydłużającego, ponieważ stosowane w nim włókna mogą osypywać się i spowodować podrażnienie oka, gdy dostaną się pod soczewkę.

Czy mogę używać brokatu kiedy noszę soczewki?

Emulsje, pudry i żele z brokatowym pyłkiem, co prawda wyglądają wspaniale – ale małe, błyszczące drobinki mogą dostać się do oczu i wywołać podrażnienie oraz problemy z soczewkami kontaktowymi. Po nałożeniu brokatowego żelu nie dotykaj oczu i natychmiast zmyj brokat z rąk.

Czy mogę brać prysznic lub pływać w soczewkach?

Zawsze przed prysznicem, kąpielą lub pływaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe. Inaczej może dojść do zakażenia oka.

Woda w kranie, basenie czy zbiornikach naturalnych zawiera duże ilości bakterii i mikroorganizmów, dlatego ryzyko zakażenia jest znacznie większe w przypadku pływania w soczewach kontaktowych niż bez nich. Jeżeli używasz soczewek miesięcznych a chcesz nosić soczewki kontaktowe podczas pływania, zapytaj Twojego specjalistę o soczewki jednodniowe. Ponadto, zawsze używaj okularów pływackich, nie tylko chronią one przed zgubieniem soczewek pod wodą, lecz także pomogą w pewnym stopniu zabezpieczyć oczy przed dostaniem się bakterii i innych drobnoustrojów do oczu. Po zakończeniu pływania niezwłocznie wyrzuć soczewki do kosza. 

Jak długo mogę nosić swoje soczewki kontaktowe? Czy czasami powinienem dać odpocząć oczom i zakładać okulary?

Specjalista powie Ci, jak długo możesz nosić soczewki każdego dnia.

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W przypadku soczewek kontaktowych nie ma metody uniwersalnej. Specjalista dokona odpowiedniej oceny na podstawie Twojego trybu życia i omówi z Tobą odpowiedni schemat noszenia soczewek. Jeśli sądzisz, że nosisz soczewki dłużej niż powinieneś, albo chciałbyś je nosić dłużej, porozmawiaj o tym ze swoim specjalistą.

Czy soczewki kontaktowe można przechowywać lub czyścić przy użyciu wody z kranu?

Do przechowywania i  czyszczenia soczewek należy używać wyłącznie płynu do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Soczewek kontaktowych nigdy nie wolno przechowywać w wodzie z kranu ani płukać wodą z kranu. W wodzie z kranu mogą znajdować się mikroorganizmy, które przeniesione na soczewce do oka mogą spowodować rozwój infekcji w oku. Dletego do  przechowywania i czyszczenia soczewek należy wyłącznie używać płynu do pielęgnacji soczewek.  Z tego samego powodu pojemnik do przechowywania soczewek nigdy nie powinien mieć kontaktu z bieżącą wodą. Do czyszczenia pojemnika na soczewki zawsze należy używać  wyłącznie płynu do pielęgnacji soczewek.

Czy mogę ponownie użyć płynu znajdującego się w pojemniku na soczewki?

Nigdy nie należy ponownie stosować użytego wcześniej płynu  do pielęgnacji soczewek. Płyn należy wylać, następnie wypłukać pojemnik świeżą porcją płynu i pozostawić do wyschnięcia.

Czy soczewki kosmetyczne (kolorowe) są bezpieczne?

Kolorowe soczewki, pozwalające zmienić lub podkreślić kolor oczu powinny być jak każde inne, dobrane przez specjalistę. 

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc