Alergia to nadmierna, nieprawidłowa reakcja organizmu na pewne leki lub inne substancje, która zwykle objawia się świądem, zaczerwienieniem lub stanem zapalnym. Alergia może pojawiać się w określonych porach roku albo występować przez cały rok, w zależności od tego, na co uczulona jest dana osoba. Alergia może dotyczyć także narządu wzroku. Oczy mogą być wówczas zaczerwienione, pojawić się może także swędzenie i łzawienie, a nawet stan zapalny oczu i powiek.
Kiedy dochodzi do kontaktu z alergenem, komórki układu odpornościowego wytwarzają lub uwalniają różne substancje, w tym histaminę. Czynniki te powodują między innymi rozszerzenie naczyń i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do występowania obrzęku powiek, łzawienia, zaczerwienienia i innych objawów alergii. Do alergenów, które często wywołują reakcje alergiczne dotyczące oczu należą między innymi pyłki roślin, np. pyłki drzew i traw, pleśnie, chwasty, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych czy środki chemiczne.
Do najczęstszych objawów alergii zalicza się
W większości przypadków specjalista rozpoznaje alergię na podstawie występujących objawów klinicznych oraz badania przedniego odcinka oka, w tym badanie w lamie szczelinowej. W celu zmniejszenia dokuczliwych objawów, lekarz może zalecić stosowanie odpowiednich leków. Niekiedy możliwe jest także zastosowanie tak zwanego odczulania.
Najlepszym sposobem postępowania w przypadku alergii jest jednak unikanie alergenów. Jeśli mamy uczulenie na pyłki roślin, wówczas w okresie największego pylenia uczulających roślin należy możliwie najrzadziej przebywać na zewnątrz. Podobnie, jeżeli objawy alergiczne występują po kontakcie ze zwierzętami, rozsądne jest ich unikanie. Lepiej też wtedy nie spędzać dużo czasu w mieszkaniach osób posiadających zwierzęta. Dobrym rozwiązaniem dla alergików może być korzystanie z soczewek jednodniowych i codzienna wymiana soczewek kontaktowych na nowe.