Na ogół noszenie miękkich soczewek kontaktowych od samego początku jest komfortowe. Soczewki kontaktowe mogą jednak powodować występowanie dyskomfortu, któremu zazwyczaj łatwo przeciwdziałać.
Źródło dyskomfortu odczuwanego przez osobę noszącą soczewki kontaktowe może być różne. O soczewki kontaktowe należy właściwie dbać, przestrzegać zasad ich pielęgnacji i schematu wymiany. Przestrzegając kilku zasad zadbamy o komfort i zdrowie oczu. W przeciwnym razie mogą pojawić się niedogodności lub problemy ze wzrokiem.
Należy zdawać sobie sprawę z możliwości pojawienia się następujących problemów:
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z ww. objawów:
Należy natychmiast zdjąć soczewki kontaktowe.
Jeśli dyskomfort i dolegliwości ustąpią, należy dokładnie przyjrzeć się soczewkom. Jeśli mają jakiekolwiek objawy uszkodzenia, nie wolno ich zakładać. Trzeba włożyć je do pojemnika na soczewki i zgłosić się do specjalisty.
Jeżeli soczewka jest zabrudzona, widoczna jest na niej rzęsa lub inne ciało obce, albo problem ustąpił, a soczewka wydaje się nieuszkodzona, należy ją dokładnie oczyścić, wypłukać i zdezynfekować w płynie do soczewek, a potem można ją ponownie założyć. Jeśli po założeniu soczewki problem powraca, należy natychmiast ją zdjąć i skonsultować się ze specjalistą.
W przypadku pojawienia się któregokolwiek z wymienionych wyżej problemów może istnieć ryzyko wystąpienia poważniejszych zaburzeń, takich jak zakażenie, owrzodzenie rogówki, neowaskularyzacja czy zapalenie tęczówki. Nie powinno się wtedy zakładać soczewek i należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje problem i rozpocznie leczenie, żeby zapobiec ewentualnemu zagrożeniu dla narządu wzroku.
Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, czyścić soczewki po każdym użyciu i wymieniać je zgodnie z harmonogramem ustalonym przez specjalistę. To najlepszy sposób zachowania komfortu i utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu.
Wielkość i kształt oczu są unikalne dla każdego człowieka. Takie powinny być również soczewki kontaktowe. Specjalista mierzy różne parametry, żeby prawidłowo dobrać soczewki kontaktowe. Czasami jednak mimo tych starań możne dojść do wystąpienia dyskomfortu.
Objawy: Uczucie ciała obcego w oku, lekki ból lub podrażnienie, zaczerwienienie, zaburzenia ostrości widzenia.
Sposób postępowania: Należy powiedzieć o tym specjaliście, który ponownie zbada oczy i lepiej dopasuje soczewki. Jest to ważne, ponieważ nieprawidłowo dobrane soczewki mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni rogówki.
Osoby z objawami zespołu suchego oka nie wytwarzają wystarczającej ilości łez do utrzymania właściwego poziomu wilgotności oczu. Jest to jedna z przyczyn uczucia dyskomfortu odczuwanego podczas noszenia soczewek kontaktowych. Zespół suchego oka może być problemem towarzyszącym wielu innym schorzeniom lub może mieć charakter nabyty (związany z takimi czynnikami ryzyka, jak palenie tytoniu, praca przy komputerze, kofeina, niektóre leki i inne).
Objawy: Zmęczone oczy, suchość oczu i dyskomfort
Leczenie: Specjalista może zalecić stosowanie kropli nawilżających. Miękkie soczewki kontaktowe należy zwilżać w trakcie noszenia kroplami nawilżającymi, aby przynieść ulgę oczom i zmniejszyć uczucie suchości oraz dyskomfort. Ważne jest, aby używać kropli odpowiednich dla danych soczewek kontaktowych.
Gdy w otoczeniu znajduje się wiele alergenów, takich jak roztocze kurzu domowego czy sierść zwierząt, oczy mogą być podrażnione. Alergeny te mogą przykleić się do powierzchni soczewek, powodując dyskomfort.
Objawy: Zaczerwienienie, podrażnienie, suchość
Leczenie: Decydujące znaczenie ma częste czyszczenie soczewek, co ma na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, jakie mogły zebrać się na ich powierzchni. Jeśli problem nie ustępuje, można wymienić soczewki na jednodniowe i codziennie zakładać nowe. W przypadku ocznych objawów alergii sezonowej przed aplikacją kropli do oczu specjalnie przeznaczonych do stosowania z soczewkami kontaktowymi należy zdjąć soczewki i odczekać 15-20 minut przed ponownym ich założeniem.
Podrażnienie oczu może w ogóle nie mieć związku z soczewkami kontaktowymi. Jeśli oczy zrobią się czerwone i opuchnięte lub jeżeli pojawi się w nich wydzielina, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. Mogą to być objawy zakażenia lub choroby podstawowej, co należy możliwie jak najszybciej zdiagnozować i rozpocząć leczenie. Soczewek kontaktowych nie należy nosić w przypadku występowania zakażenia oczu lub podczas używania niektórych leków przeznaczonych do stosowania miejscowego do oczu.