Zespół widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome, CVS)

Zespół widzenia komputerowego to przeciążenie oczu występujące u osób pracujących długo przed ekranami komputerów, tabletów, telefonów komórkowych lub innych urządzeń z wyświetlaczami. Po kilku godzinach wpatrywania się w monitor lub ekran odczuwany jest dyskomfort. Ma on charakter przemijający i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Można go jednak zminimalizować przestrzegając kilku prostych zasad.

Jaka jest przyczyna zespołu widzenia komputerowego?

Poziom napięcia i dyskomfortu odczuwanego przez osobę pracującą przy komputerze zależy od wielu czynników, między innymi od oświetlenia pomieszczenia, odległości od monitora, refleksów świetlnych padających z ekranu, pozycji ciała, czy kąta pochylenia głowy, nie mówiąc już o problemach ze wzrokiem. Czynniki te występujące pojedynczo lub jednocześnie mogą być przyczyną przeciążenia oczu.

Objawy zespołu widzenia komputerowego

Specjalista może rozpoznać zespół widzenia komputerowego w trakcie badania wzroku, zwracając szczególną uwagę na pracę oczu i ich reakcje podczas patrzenia z odległości typowej dla ustawienia monitora komputerowego.

Najczęstszymi objawami zespołu widzenia komputerowego są:

  • Zmęczenie oczu
  • Bóle głowy
  • Niewyraźne widzenie
  • Suchość oczu
  • Ból szyi i barków

Objawy te mogą być spowodowane także różnymi innymi czynnikami, takimi jak nieskorygowana wada wzroku, intensywne (oślepiające) światło, słabe oświetlenie, nieprawidłowa postawa ciała, itp.

Zapobieganie zespołowi widzenia komputerowego

Przestrzegając kilku prostych zasad można zapobiec wystąpieniu zespołu widzenia komputerowego lub zminimalizować jego objawy. Należy:

  • Właściwie oświetlić pomieszczenie, tak żeby nie powstawały odblaski na ekranie monitora, a widzenie było komfortowe.
  • Ustawić ekran monitora w taki sposób, żeby podczas pracy głowa pozostawała w naturalnej pozycji.
  • Robić przerwy w pracy. Kilka minut z dala od monitora może odprężyć oczy. Jest to tak samo potrzebne jak rozprostowanie ramion i kręgosłupa.
  • Zadbać o wygodne krzesło lub fotel z oparciem dla pleców i szyi, co pomoże uniknąć napięć mięśniowych, które często towarzyszą syndromowi widzenia komputerowego.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc