W chorobie Gravesa tarczyca, która wytwarza hormony regulujące tempo metabolizmu, staje się zbyt aktywna, co wywołuje wiele reakcji somatycznych, w tym spadek masy ciała, przyspieszenie akcji serca, pocenie się oraz zmiany w obrębie tkanki kostnej, skóry i paznokci. Zajęcie oczu w przebiegu choroby to odrębna jednostka zwana oftalmopatią Gravesa. W oftalmopatii Gravesa z powodu nadczynności gruczołu tarczowego dochodzi do zajęcia okolicy wokół oczu. Może rozwinąć się stan zapalny, pojawić zaczerwienienie, bolesność, „czerwone oko”, retrakcja powiek i wytrzeszcz oczu.

Chociaż oftalmopatia Gravesa jest najczęściej następstwem nadczynności tarczycy,  nie jest z nią bezpośrednio związana (jest chorobą autoimmunologiczną). Osoby z oftalmopatią Gravesa, mniej więcej w 10% przypadków nie mają choroby Gravesa.

W skrajnych przypadkach oftalmopatii Gravesa obrzęk mięśni gałki ocznej może być przyczyną niezwykle silnego ucisku na nerw wzrokowy, powodując podwójne widzenie lub pogorszenie wzroku.

Jaka jest przyczyna oftalmopatii Gravesa?

Oftalmopatia Gravesa to choroba autoimmunologiczna, w której receptory hormonów tarczycy są błędnie wykrywane przez układ odpornościowy jako substancje obce, co powoduje wytwarzanie przeciwciał i rozwój reakcji zapalnej. Uwolnione przeciwciała wiążą się z mięśniami okoruchowymi zapoczątkowując rozwój oftalmopatii tarczycowej.

Objawy oftalmopatii Gravesa

Specjalista może rozpoznać oftalmopatię Gravesa na podstawie oceny czynności tarczycy i po stwierdzeniu innych objawów choroby Gravesa.

Najczęstsze objawy oftalmopatii Gravesa mają związek z reakcją zapalną, obrzękiem i zaczerwienieniem oczu. U poszczególnych pacjentów objawy są różne. Można do nich zaliczyć:

  • Stan zapalny oka
  • Zaczerwienienie oczu
  • Wytrzeszcz oczu
  • Nadmierne łzawienie
  • Suchość oczu
  • Nadwrażliwość na światło i wiatr
  • Retrakcję powiek

Leczenie oftalmopatii Gravesa

Objawy oftalmopatii Gravesa są zmienne i różne u poszczególnych pacjentów. Jednak wielu pacjentów musi nieprzerwanie stosować leczenie pozwalające uregulować funkcję nadczynnej tarczycy i kontynuuje terapię w zależności od objawów. Możliwe leczenie to:

Leczenie nadczynności tarczycy:

  • Terapia jodem radioaktywnym: metoda polegająca na podaniu doustnym radioaktywnego izotopu jodu, żeby zniszczyć komórki nadmiernie aktywnej tarczycy
  • Leki przeciwtarczycowe: stosowane w objawowym leczeniu nadczynności tarczycy, a także w celu zahamowania tempa lub powstrzymania wytwarzania przeciwciał
  • Operacja tarczycy: usunięcie nadczynnego gruczołu z jednoczesnym zastosowaniem hormonalnej terapii zastępczej

Leczenie objawowe:

  • Stosowane miejscowo środki zwilżające, takie jak sztuczne łzy oraz inne metody pozwalające złagodzić stan zapalny narządu wzroku i nawilżyć oczy w wytrzeszczu

Operacja: kilka objawów oftalmopatii Gravesa można leczyć operacyjnie. Leczenie polega na powiększeniu przestrzeni oczodołu, żeby zrobić miejsce dla opuchniętych tkanek, przywróceniu właściwego ustawienia osłabionych gałek ocznych, żeby zapobiec podwójnemu widzeniu oraz złagodzeniu dyskomfortu i skorygowaniu zmian w wyglądzie wynikających z retrakcji powiek.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc