Choroby i zaburzenia

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. age-related macular degeneration, AMD) wiąże się ze zmianami fizykalnymi obejmującymi zlokalizowaną w centralnej części siatkówki strukturę zwaną plamką żółtą.

Wytrzeszcz oczu
Wytrzeszcz oczu to stan, w którym jedno lub obydwoje oczu nadmiernie wysuwa się do przodu z powodu zmian ograniczających przestrzeń oczodołu, takich jak obrzęk mięśni i wzrost objętości tkanki tłuszczowej oraz tkanek znajdujących się za gałką oczną.

Zaćma
Zaćma to choroba o charakterze zwyrodnieniowym, polegająca na stopniowym zmętnieniu soczewki i przymgleniu widzenia.

Zaćma u dzieci
W rzadkich przypadkach zaćma rozwija się u dzieci w ciągu kilku pierwszych lat ich życia.

Cytomegalowirusowe zapalenie siatkówki
Cytomegalowirusowe zapalenie siatkówki to poważna infekcja siatkówki często rozwijająca się u osób z AIDS (ang. Acquired Immune Deficiency Syndrome, czyli zespół nabytego niedoboru odporności). Może też występować u osób z innymi zaburzeniami immunologicznymi.

Ślepota barwna
Ślepota barwna (daltonizm) w rzeczywistości nie jest ślepotą, lecz raczej upośledzeniem widzenia barw. Osoby z tym zaburzeniem inaczej postrzegają kolory niż ludzie zdrowi.

Zez
Zez jest wadą, w której nie można skierować obu oczu jednocześnie na jeden punkt. Oczy wydają się źle ustawione lub zwrócone w różnych kierunkach.

Cukrzycowy obrzęk plamki
Cukrzycowy obrzęk plamki spowodowany jest nagromadzeniem płynu w plamce żółtej. Chorzy zazwyczaj skarżą się na niewyraźne lub czasami nawet bardzo niewyraźne widzenie.

Męty w ciele szklistym i błyski w oczach
Męty to zmiany w postaci niewielkich punkcików lub plamek przemieszczających się w polu widzenia – szczególnie podczas patrzenia na jasne, jednolite tło, takie jak pusta ściana czy bezchmurne błękitne niebo.

Drżenie powieki
Czasami zdarza się, że powieka po prostu drży.

Jaskra
Jaskra rozwija się, gdy na skutek nagromadzenia płynu wzrasta ciśnienie w gałce ocznej, co doprowadza do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Stożek rogówki
Stan, w którym znajdująca się w przedniej części oka zazwyczaj kulista rogówka staje się cieńsza i zmienia kształt na stożkowaty.

Niedowidzenie
Niedowidzenie, zwane również „leniwym okiem”, to wada polegająca na osłabieniu widzenia w jednym oku w następstwie jego nieadekwatnego używania we wczesnym dzieciństwie.

Słabowzroczność
Słabowzroczność stwierdza się zawsze, gdy za pomocą zwykłych okularów lub soczewek kontaktowych nie udaje się uzyskać wyraźnego widzenia.

Nadciśnienie oczne
Nadciśnienie oczne oznacza wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego powyżej zakresu uważanego za prawidłowy.

Odwarstwienie siatkówki
Odwarstwienie siatkówki polega na oddzieleniu siatkówki, światłoczułej błony wyścielającej tylną część gałki ocznej, od leżącej pod nią tkanki nerwowej i warstwy zaopatrujących oko naczyń krwionośnych.

Zapalenie błony naczyniowej
Zapalenie błony naczyniowej to stan zapalny wnętrza gałki ocznej obejmujący co najmniej jedną z trzech struktur tworzących błonę naczyniową.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc