Męty w ciele szklistym i błyski w oczach

Męty to zmiany w postaci drobnych plamek, punkcików, nitek lub w innym kształcie, które pojawiają się w polu widzenia i wydają się pływać przed okiem. Mogą sprawiać wrażenie obiektów znajdujących się w oddali, ale w rzeczywistości są to cienie komórek i włókienek zawieszonych w ciele szklistym, czyli galaretowatej substancji wypełniającej gałkę oczną.

Męty są najczęściej normalnym, pojawiającym się sporadycznie zjawiskiem. Jeśli jednak ich ilość się zwiększa i towarzyszą im błyski – impulsy lub smugi światła podobne do „gwiazd”, jakie widzi się po uderzeniu w głowę – może to być oznaka zagrażającego odwarstwienia siatkówki. Jest to bardzo poważny sygnał, na który należy zwrócić uwagę specjalisty.

Jaka jest przyczyna mętów w ciele szklistym i błysków w oczach?

Ciało szkliste może się kurczyć tworząc drobne grudki w gałce ocznej. Grudki te rzucają cień na siatkówkę, a powstałe w ten sposób figury i kształty nazywane są mętami.

Czasami kurczące się ciało szkliste nadal częściowo przymocowane jest do siatkówki i pociąga ją za sobą. Spowodowane tym przemieszczenie komórek nerwowych siatkówki może być źródłem widocznych w oku błysków.

Objawy związane z obecnością mętów w ciele szklistym i błysków w oczach

Męty w ciele szklistym:

  • Widoczne czarne figury i linie
  • Kłaczkowate pasemka znikające prawie natychmiast

Błyski:

  • Widoczne impulsy lub smugi światła
  • Możliwe jest pojawienie się jednego rozbłysku w jednym obszarze lub kilku rozbłysków o większym zasięgu

Leczenie mętów w ciele szklistym i błysków w oczach

W większości przypadków męty nie są oznaką żadnej szkodliwej zmiany, a spoglądając w górę lub w dół można się ich pozbyć z pola widzenia.

Jeśli jednak towarzyszą im błyski, może to oznaczać zbliżające się odwarstwienie siatkówki, ciężkie zaburzenie, które może prowadzić do poważnego pogorszenia widzenia. Z tego powodu zaleca się, aby zauważywszy błyski w oku, niezwłocznie zgłosić się na badanie do specjalisty.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc