Męty to zmiany w postaci drobnych plamek, punkcików, nitek lub w innym kształcie, które pojawiają się w polu widzenia i wydają się pływać przed okiem. Mogą sprawiać wrażenie obiektów znajdujących się w oddali, ale w rzeczywistości są to cienie komórek i włókienek zawieszonych w ciele szklistym, czyli galaretowatej substancji wypełniającej gałkę oczną.
Męty są najczęściej normalnym, pojawiającym się sporadycznie zjawiskiem. Jeśli jednak ich ilość się zwiększa i towarzyszą im błyski – impulsy lub smugi światła podobne do „gwiazd”, jakie widzi się po uderzeniu w głowę – może to być oznaka zagrażającego odwarstwienia siatkówki. Jest to bardzo poważny sygnał, na który należy zwrócić uwagę specjalisty.
Ciało szkliste może się kurczyć tworząc drobne grudki w gałce ocznej. Grudki te rzucają cień na siatkówkę, a powstałe w ten sposób figury i kształty nazywane są mętami.
Czasami kurczące się ciało szkliste nadal częściowo przymocowane jest do siatkówki i pociąga ją za sobą. Spowodowane tym przemieszczenie komórek nerwowych siatkówki może być źródłem widocznych w oku błysków.
Męty w ciele szklistym:
Błyski:
W większości przypadków męty nie są oznaką żadnej szkodliwej zmiany, a spoglądając w górę lub w dół można się ich pozbyć z pola widzenia.
Jeśli jednak towarzyszą im błyski, może to oznaczać zbliżające się odwarstwienie siatkówki, ciężkie zaburzenie, które może prowadzić do poważnego pogorszenia widzenia. Z tego powodu zaleca się, aby zauważywszy błyski w oku, niezwłocznie zgłosić się na badanie do specjalisty.