Cytomegalowirusowe zapalenie siatkówki

Cytomegalowirusowe zapalenie siatkówki to infekcja atakująca światłoczułe komórki siatkówki. Jest to poważna choroba, która powinna być niezwłocznie rozpoznana i leczona, ponieważ może prowadzić do pogorszenia widzenia, a w najgorszym przypadku nawet do całkowitej utraty wzroku.

Jaka jest przyczyna cytomegalowirusowego zapalenia siatkówki?

Cytomegalowirus (CMV) to rodzaj wirusa, który często wywołuje infekcje. Na ogół jest uśpiony w organizmie i nie daje żadnych objawów. U większości osób układ immunologiczny radzi sobie z tym wirusem, natomiast ludzie z osłabioną odpornością stają się podatni na zakażenie. Szczególnie często zdarza się to wśród chorych na AIDS, chociaż dzięki nieustannym postępom w terapii przeciwretrowirusowej udało się ograniczyć występowanie późnego stadium tej choroby. Infekcja cytomegalowirusowa może rozwijać się w kilku częściach ciała, najczęściej w układzie pokarmowym i w siatkówce – niezbędnej w procesie widzenia tkance wyścielającej tylną część gałki ocznej. W większości przypadków do zakażenia dochodzi, gdy liczba limfocytów T spada poniżej 40.

Objawy cytomegalowirusowego zapalenia siatkówki

U wielu osób z cytomegalowirusowym zapaleniem siatkówki nie występują żadne objawy. Jednak pewne oznaki mogą świadczyć o aktywności wirusa:

  • Obecność mętów w ciele szklistym
  • Błyski w oku
  • Mroczki lub niewyraźne widzenie
  • Utrata widzenia obwodowego

Leczenie cytomegalowirusowego zapalenia siatkówki

Jeśli u osoby z upośledzeniem układu immunologicznego pojawi się którykolwiek z wymienionych wyżej objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty specjalizującego się w chorobach siatkówki.

Na rynku jest kilka leków zmniejszających skutki cytomegalowirusowego zapalenia siatkówki. Im wcześniej zastosowane zostanie leczenie, tym większa jest szansa na uratowanie wzroku. Jeśli infekcja rozwija się tylko w jednym oku, wczesne leczenie układowe może zabezpieczyć drugie oko.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc