Drżenie powieki

Czasami zdarza się, że powieka drży. Rzadko jest to nieprzyjemne, ale może być irytujące. Przede wszystkim zaś może budzić obawy, że dzieje się coś niedobrego. Zazwyczaj nie ma się czym martwić.

Drżenie powieki (lub właściwie skurcz powieki) to mimowolne ruchy mięśni w jednej lub obydwu powiekach.

W łagodnej postaci występuje bardzo często, podobnie jak odczuwane przez wielu ludzi niegroźne skurcze mięśni ramion lub nóg. W skrajnych przypadkach (które zdarzają się u jednej na 20 000 osób) problem może być znacznie poważniejszy, gdy silny skurcz w zasadzie nie pozwala otworzyć oka. W tych przypadkach drżenie może także obejmować inne okolice twarzy, w tym brwi, usta i szyję.

Jaka jest przyczyna drżenia powieki?

Badacze rozważali teoretycznie kilka przyczyn – w tym błędnie ukierunkowaną aktywność mózgu, zmęczenie oczu, zbyt duże spożycie kofeiny, odstawienie niektórych leków, stres, podrażnienie lub suche oko. Jednak w większości przypadków przyczyna drżenia powieki pozostaje nieznana.

Objawy drżenia powieki

Do objawów drżenia powieki można zaliczyć:

  • Nadmierne mruganie
  • Mimowolne skurcze mięśni wokół oczu
  • Suchość oczu
  • Wrażliwość na światło
  • Zmęczenie oczu

Leczenie drżenia powieki

W łagodnych przypadkach drżenie powieki jest odosobnione i ustępuje samoistnie. Delikatny masaż drgającej powieki może pomóc rozluźnić mięśnie i zmniejszyć drżenie. Jeśli czynnikiem przyczynowym jest suchość oczu, można także zaaplikować krople do oczu.

W leczeniu bardziej przewlekłych postaci można zastosować następujące metody:

  • Zastrzyki w okolicy twarzy, które podaje się, żeby wywołać porażenie mięśni wokół miejsca zmienionego chorobowo. W większości przypadków odpowiedź jest natychmiastowa, a objawy nie występują między kolejnymi wstrzyknięciami. Zazwyczaj zastrzyki podaje się raz na trzy miesiące, ale schemat leczenia może różnić się u poszczególnych pacjentów.
  • Operacyjne usunięcie mięśni wokół powiek: Ta metoda stosowana jest wyłącznie w poważnych przypadkach, u pacjentów nieodpowiadających na inne leczenie.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc