Jęczmień

Jęczmień to rodzaj ostrego, miejscowego zakażenia powiek. Zwykle powstaje na skutek zaczopowania ujścia gruczołów znajdujących się u podstawy rzęs oraz ich zakażenia bakteriami. Jest to bardzo częsta infekcja, która rzadko ma poważny charakter, chociaż zazwyczaj jest bolesna.

Jaka jest przyczyna jęczmienia?

W większości przypadków jęczmień spowodowany jest przez bakterie zwane gronkowcami, niekiedy przez inne chorobotwórcze drobnoustroje.

Objawy jęczmienia

Zwykle pierwszym zauważalnym objawem jest grudkowe zgrubienie umiejscowione u podstawy rzęs, któremu towarzyszy zaczerwienienie. W ciągu kliku dni zgrubienie to może się powiększyć, wywołując silniejszy ból i obrzęk. Może ulec pęknięciu i opróżnieniu, może także ulec wchłonięciu lub przechodzi w formę przewlekłą, tzw. gradówkę.

Postępowanie w przypadku jęczmienia

Jęczmień wymaga leczenia. Może szybciej ustąpić, gdy na powiekę cztery razy dziennie przez 10 minut przykłada się ciepłe kompresy. Wskazana jest wizyta u specjalisty.

Jęczmieniowi można zapobiegać starając się nie trzeć oczu i dbając o czystość powiek. Gdy jęczmienie stają się problemem lub pojawiają się częściej, należy unikać zanieczyszczania powiek bakteriami i skonsultować się ze specjalistą.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc