Podrażnienie powiek

Zapalenie brzegów powiek, to częste zaburzenie, w którym zmienione chorobowo powieki stają się zaczerwienione, a wokół ich brzegów gromadzi się wydzielina. Na szczęście stan ten nie jest groźny dla wzroku, chociaż zmiany są nieprzyjemne.

Jaka jest przyczyna zapalenia brzegów powiek?

Rozróżniamy dwa rodzaje zapalenia brzegów powiek: przednie oraz tylne. Każde z nich ma inną przyczynę.

Przednie zapalenie brzegów powiek dotyczy zewnętrznej części powieki, obejmując głównie obszar u podstawy rzęs. Często związane jest z chorobami skóry i jej przydatków. Obok zapalenia na tle łojotokowym, najczęstsza przyczyną przedniego zapalenia brzegów powiek jest zakażenie bakteryjne.

Tylne zapalenie brzegów powiek rozwija się na wewnętrznej części powieki, na ogół na skutek nagromadzenia nadmiernej ilości łoju. Tylne zapalenie brzegów powiek często określane jest mianem dysfunkcji gruczołów Meiboma.

Objawy zapalenia brzegów powiek

Zapalenie brzegów powiek musi być rozpoznane przez specjalistę na podstawie starannego badania narządu wzroku pozwalającego ustalić przyczyny zaburzenia. Do objawów występujących najczęściej zalicza się:

  • Przekrwienie , obrzęk spojówki oka
  • Przekrwienie i obrzęk brzegów powiek
  • Obecność łuskowatych zmian lub strupów na brzegu powiek
  • Nadmierne łzawienie, swędzenie
  • Uczucie ciała obcego w oczach
  • Uczucie suchości oka

Postępowanie w przypadku zapalenia brzegów powiek

W przypadku zapalenia brzegów powiek niezwykle istotna jest prawidłowa higiena brzegów powiek. Specjalista może zalecić dokładne oczyszczanie powiek, stosowanie ciepłych kompresów a niekiedy także masaż brzegów powiek. Przy braku poprawy specjalista ustali przyczyny zapalenia brzegów powiek i zastosuje odpowiednie leczenie.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc