Zapalenie spojówek to stan zapalny przezroczystej, cienkiej błony (spojówki) pokrywającej wewnętrzną powierzchnię powieki oraz powierzchnię gałki ocznej. Zapalenie spojówek występuje często. Zazwyczaj jest niegroźne, ale nieleczone może wywołać powikłania. Zapalenie spojówek wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową, jest zakaźne.
Zapalenie spojówek może mieć wiele przyczyn, ale na ogół wiąże się z infekcją bakteryjną lub wirusową. W niektórych przypadkach może mieć podłoże alergiczne lub jest wywołane przez różne substancje chemiczne znajdujące się w otoczeniu. Może zostać przeniesione z matki na dziecko w trakcie porodu. O przebiegu leczenia zawsze decyduje przyczyna leżąca u podłoża zmian.
Specjalista może stwierdzić zapalenie spojówek i ustalić jego przyczynę na podstawie występujących objawów oraz wykonanych badań.
Poza charakterystycznym zaczerwienieniem spojówek, do innych widocznych oznak zapalenia spojówek zalicza się:
Należy podjąć kroki ograniczające rozprzestrzenianie się zapalenia i leczyć zakażenie. Zalecane jest częste mycie rąk, używanie za każdym razem świeżej chusteczki higienicznej do przecierania oczu, natychmiastowe wyrzucanie zużytych chusteczek, a także unikanie wspólnego korzystania z przedmiotów, które mogą mieć kontakt z oczami, takich jak chusteczki do nosa, ręczniki, okulary przeciwsłoneczne, kosmetyki do makijażu, krople do oczu czy poduszki. Przyczynę powstania zapalenia spojówek i jego leczenie określi lekarz podczas wizyty w gabinecie lekarskim.