Presbiopia (starczowzroczność) nie jest chorobą ani zmianą patologiczną. To naturalny stan narządu wzroku związany z wiekiem. Objawia się niewyraźnym widzeniem bliskich obiektów, przez co trudne staje się wykonywanie takich czynności, jak czytanie, korzystanie z telefonu komórkowego czy praca przy komputerze.
U młodych osób soczewka oka jest miękka i elastyczna. Z łatwością zmienia kształt, umożliwiając widzenie z różnych odległości. Z wiekiem soczewka twardnieje i traci elastyczność, co powoduje osłabienie zdolności skupiania wzroku na bliskich obiektach.
Objawy presbiopii często mylone są z dalekowzrocznością. Te dwie wady mają jednak różne przyczyny. Dalekowzroczność jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej lub zbyt małej mocy optycznej oka. Presbiopia natomiast powstaje na skutek utraty elastyczności soczewki oka.
Charakterystycznym objawem presbiopii jest niewyraźne widzenie bliskich obiektów, co jest uciążliwe podczas czytania, szycia, korzystania z telefonu komórkowego czy wykonywania innych precyzyjnych czynności.
Jest wiele możliwości korekcji presbiopii. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym osoby z presbiopią mogą używać soczewek kontaktowych i nie muszą zamieniać ich na szkła dwuogniskowe czy okulary do czytania.
Sposoby korekcji presbiopii: