Porażenie Bella

Porażenie Bella to schorzenie, w którym dochodzi do zaburzenia funkcji (porażenia) unerwienia jednej połowy twarzy. Skutkiem tego jest poważne osłabienie lub porażenie mięśni twarzy. Unieruchomienie mięśni powoduje opadanie połowy twarzy dotkniętej chorobą.

Porażenie Bella często pojawia się nagle, z dnia na dzień (zwykle w ciągu kilku godzin) i w większości przypadków ustępuje całkowicie w ciągu kilku tygodni. W porażeniu nerwu twarzowego typu Bella objawy okulistyczne zwykle obejmują obniżoną produkcję łez i niemożność zamknięcia oka, co może skutkować zespołem suchego oka a nawet poważnymi uszkodzeniami rogówki i zaburzeniami widzenia..

Jaka jest przyczyna porażenia Bella?

Podejrzewa się, że w większości przypadków porażenia Bella, jego przyczyną jest infekcja wirusowa, najczęściej wirusami z rodzaju Herpes.

Objawy porażenia Bella

W klasycznej postaci porażenia Bella cechą charakterystyczną jest nagłe zesztywnienie jednej połowy twarzy. Objaw ten może rozwijać się w ciągu kliku dni, ale najczęściej pojawia się nagle. Poza napięciem i brakiem możliwości kontrolowania jednej strony twarzy, do częstych objawów porażenia Bella można zaliczyć:

  • Opadanie łuku brwiowego
  • Ślinienie
  • Zdrętwienie jednej strony twarzy
  • Ból ucha, nadwrażliwość na dźwięki
  • Problemy z jedzeniem i piciem

Leczenie porażenia Bella

Najczęściej porażenie Bella ustępuje bez leczenia w ciągu kilku tygodni lub miesięcy. Najczęściej stosowanym wczesnym leczeniem jest krótkoterminowe podawanie doustnych glikokortykoidów. Jeśli jednak porażenie twarzy uniemożliwia zamknięcie oka, należy zastosować środki zapewniające jego stałe nawilżenie, takie jak:

  • Krople do oczu: utrzymują właściwe nawilżenie powierzchni oka
  • Zakrywanie oka: ochrona oka w nocy; pod opatrunek można nakładać specjalną maść utrzymującą nawilżenie i osłaniającą oko w nocy

Okulary lub gogle: zabezpieczą oko przed przedostaniem się ciał obcych.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc