Infekcja dróg łzowych

Zapalenie dróg łzowych, zwane także zapaleniem woreczka łzowego (dacryocystitis), to stan zapalny dróg odprowadzających łzy w jednym lub obydwu oczach, który wiąże się z nadmiernym łzawieniem oraz zaczerwienieniem i obecnością wydzieliny w oku, pomimo braku oznak alergii, przeziębienia czy innych zaburzeń. Może rozwinąć się w każdym wieku.

Jaka jest przyczyna zapalenia dróg łzowych?

U dorosłych infekcja rozwija się, gdy dochodzi do zamknięcia dróg łzowych, czasami w wyniku naturalnego rozrostu otaczającej je tkanki kostnej. Kość rosnąc zwęża światło dróg łzowych, doprowadzając do ich niedrożności, co powoduje nagromadzenie i stopniowe namnażanie bakterii.

Wiele niemowląt rodzi się z kanalikiem łzowym zbyt wąskim lub zamkniętym cienką błoną, co uniemożliwia przepływ łez. Jest to typowa wada, z której większość dzieci wyrasta przed ukończeniem pierwszego roku życia. Jeśli jednak po pierwszym roku nie ustępuje, wykonuje się zabieg operacyjny mający na celu udrożnienie dróg łzowych.

Objawy zapalenia dróg łzowych

Poza stwierdzeniem charakterystycznych dla infekcji dróg łzowych objawów w postaci zaczerwienienia, obrzęku i nadmiernego łzawienia, specjalista może wykonać inne badania, żeby dokładnie określić rodzaj zaburzenia. Może to być test polegający na uciśnięciu kanalika w pobliżu ujścia w celu opróżnienia dróg łzowych, a także test fluoresceinowy, podczas którego do oka wpuszcza się krople zawierające barwnik spływający wraz ze łzami przez drogi łzowe, co pozwala sprawdzić ich drożność.

Do objawów infekcji dróg łzowych zalicza się:

  • Zaczerwienienie powiek i gałki ocznej
  • Stan zapalny oka
  • Nadmierne łzawienie
  • Obecność wydzieliny w oku
  • Gorączkę

Leczenie zapalenia dróg łzowych

Infekcja dróg łzowych najczęściej ustępuje po podaniu doustnego antybiotyku. Infekcja zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Gdy infekcja nie przechodzi po antybiotykach, zaleca się zabieg operacyjny żeby oczyścić drogi łzowe lub usunąć otaczającą tkankę kostną, która może być przyczyną nadmiernego zwężenia światła przewodów odprowadzających łzy.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc