Niektóre choroby przewlekłe mogą także obejmować narząd wzroku. Wybierz schorzenie i dowiedz się, w jaki sposób może ono wpływać na oczy. Jest to ważne, ponieważ istnieją środki zapobiegawcze, które mogą pomóc uniknąć problemów z oczami wywoływanymi przez daną chorobę.
Porażenie BellaW porażeniu nerwu twarzowego typu Bella objawy oczne zwykle przybierają postać zespołu suchego oka, nadmiernego łzawienia i niemożności zamknięcia oka.
Problemy okulistyczne związane z cukrzycąW cukrzycy typu 1 lub typu 2 istnieje ryzyko wystąpienia problemów okulistycznych związanych z tą chorobą, w tym zaćmy, jaskry, obrzęku plamki i retinopatii cukrzycowej (uszkodzenie naczyń krwionośnych zaopatrujących siatkówkę), która może prowadzić do odwarstwienia siatkówki.
Choroba Gravesa (oftalmopatia Gravesa, oftalmopatia tarczycowa)W oftalmopatii Gravesa z powodu nadczynności tarczycy dochodzi do zajęcia okolicy wokół oczu. Może rozwinąć się stan zapalny, pojawić zaczerwienienie, bolesność, retrakcja powiek i wytrzeszcz oczu.
Problemy okulistyczne związane z reumatoidalnym zapaleniem stawówReumatoidalne zapalenie stawów to choroba objawiająca się bólem i zapaleniem stawów. Jeśli chodzi o narząd wzroku, zapalenie stawów może być przyczyną suchego oka, zapalenia twardówki lub zapalenia błony naczyniowej.
Zespół SjogrenaW zespole Sjogrena może dojść do zajęcia gruczołów łzowych, co prowadzi do rozwoju skrajnie nasilonej postaci zespołu suchego oka.