Cukrzyca

W cukrzycy typu 1 lub typu 2 istnieje między innymi ryzyko wystąpienia problemów okulistycznych związanych z tą chorobą, w tym zaćmy, jaskry, obrzęku plamki i retinopatii cukrzycowej (uszkodzenie naczyń krwionośnych zaopatrujących siatkówkę), która może prowadzić do odwarstwienia siatkówki.

Jaka jest przyczyna retinopatii cukrzycowej?

W większości przypadków cukrzyca zagraża narządowi wzroku, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi i nadciśnienie mogą uszkodzić drobne naczynia krwionośne zaopatrujące siatkówkę i zaburzyć metabolizm cukrów w komórkach siatkówki. To może prowadzić do licznych powikłań – od wylewów krwi do ciała szklistego (czyli przestrzeni wypełnionej galaretowatą substancją) aż do odwarstwienia siatkówki, prowadzących do zaburzenia lub utraty widzenia.

Objawy retinopatii cukrzycowej

Znaczna większość pacjentów u których rozwija się retinopatia cukrzycowa nie odczuwa żadnych objawów aż do zaawansowanych stadiów choroby. Uszkodzenia związane z cukrzycą pojawiają się stopniowo i mogą być niezauważone. Ostatecznie objawy mogą ujawnić się zależnie od tego, która tkanka oka zostanie dotknięta chorobą:

  • Błyski i męty w ciele szklistym
  • Niewyraźne widzenie
  • Ciemne plamy w polu widzenia
  • Pogorszenie wzroku.

Wczesne objawy retinopatii cukrzycowej są trudne do wykrycia, zatem osoby chore na cukrzycę muszą regularnie zgłaszać się na kontrole okulistyczne.

Leczenie problemów okulistycznych związanych z cukrzycą

Środki zapobiegawcze to najlepszy sposób uniknięcia problemów okulistycznych związanych z cukrzycą.

Poniżej podajemy kilka zaleceń, których należy przestrzegać:

  • Należy regularnie zgłaszać się na badania okulistyczne: częste kontrole oczu u specjalisty to pierwszy krok pozwalający zachować zdrowie oczu.
  • Należy utrzymywać stężenie glukozy we krwi i ciśnienie krwi na poziomie możliwie najbardziej zbliżonym do wartości prawidłowych: wysoki poziom cukru i nadciśnienie to czynniki wysokiego ryzyka uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych w oku, a to daje początek poważniejszym powikłaniom. Dbałość o prawidłowy poziom glukozy we krwi i ciśnienia krwi może zapobiec rozwojowi problemów ze wzrokiem.

Masz pytania?

Online Beratung - form

Online Beratung - page
TrustArc